Důležitá informace:

Při vyplňování údajů pro registraci a při objednávání věnujte prosím zvýšenou pozornost správnosti uvedených údajů - kontrolujte překlepy! V poslední době se množí zejména chyby v e-mailových adresách a PSČ u doručovacích adres. V důsledku svou chybou způsobíte největší potíže sami sobě - zásilka se může zpozdit a nemohou Vám být doručovány informační ani potvrzovací e-maily. Děkujeme za Vaši spolupráci. 

Anketa
Jak jste se o nás dozvěděli?
62 % (49)
9 % (7)
24 % (19)
0 % (0)
4 % (3)
1 % (1)

Celkem hlasovalo: 79

Vysvětlivky - filtrování rostlin podle nároků

Vysvětlivky - filtrování rostlin podle nároků

Rostliny si nemusíte vybírat jen podle jména ebo ceny, ale i podle toho, jaké prostředí jim svědčí. Pro lepší orientaci je zde vysvětlení použitých symbolů:

vonný druh - vonný druh

světlé místo, plné slunce - rostlina vyžaduje hodně světla, nemusí to být přímo plné slunce, ale ve stínu takvá rostlina například nepokvete

polostín - běžné denní roztýlené světlo

stín - stinné stanoviště (obvykle nevadí ani přechodný polostín, ale tyto rostliny určitě nesnášejí přímé slunce)

chladnomilné - chladnomilné - rostliny vyžadující pro dobrý růst a nakvetení pokles teploty v době růstového klidu k 10°C (a obvykle snesou bez úhony i pokles k 5°C)

  - chladné temperované - ke zdárnému růstu a kvetení je vhodné těmto rostlinám snížit teplotu v období klidu někam mezi 10 a 15°C

temperované - temperované - vyžadují ke zdárnému růstu (obvykle e už tolik pro zdárné kvetení) klidovou růstovou pauzu a mírné snížená teploty, zhruba k 15°C. Obvykle jde tyto rostliny letnit a podzimní pokles teplot jim plně dostačuje.

  - teplé temperované - druhy vyžadující (ovykle) jen velmi mírné snížení teploty a obvykle se spokojí jen s přechodným snížením zálivky (pokles teplot v době růstového klidu vyhovuje někde mezi 15 a 18°C)

 - teplomilé - druhy nejlépe rostoucí při teplotách nad 18°C (a ještě lépe nad 20°C)

Nároky na zálivku (zejména co se týče doby růstového klidu) jednotlivých druhů jsou různé. Závisí nejvíce na domovině, ze které daný druh pochází. Obecně lze použít vodítko, že stínomilné druhy vyžadují více vody. U většiny rostlin stínomilných se tedy zálivka omezuje v době klidu jen málo ebo prakticky vůbec.

Naopak u polostinných a zejména světlomilných druhů je pokles zálivky doslova žádoucí. Zde je prvím vodítkem vzhled rostliny. Jde-li o světlomilnou tamperovanou rostlinu, která má navíc výrazné pahlízy, je takřka jisté, že jí pokles teploty i zálivky ve stejném období může jen prospět.

Hnojivo přidávejte do zálivkové vody pouze v období růstu. V době vegetačního klidu můžete rostlině hnojením mnohdy spíše ublížit.

Vyzkoušet v praxi.